sobota, 25 października 2014

Piwne podstawy, Rozdział II: Szkło do piwa


Szkło to temat dość wrażliwy i cienki. Dosłownie, i w przenośni.
Utarło się stwierdzenie że piwo powinno się pić z kufla. I wbrew pozorom jeśli ktoś woli pić piwo z kufla niż z butli, to już na starcie ma u mnie plusa. W tym momencie chodzi mi konkretnie o samą ideę przelewania piwa do kufla (nie wdrążając się (w tej chwili) w picie piwa w danym stylu z danego szkła). Chyba każdy stwierdzi, że lepiej wygląda, kiedy osobnik sączy sobie piwko ze szklanki czy wspomnianego wyżej kufla, niżby z butelki. Od razu prostuję: nie każę Ci nosić ze sobą szkła jak idziesz na koncert czy pod namioty, bo niektóre sytuacje tego zwyczajnie nie wymagają. Wyobrażasz sobie przelewać piwo do szkła w czasie koncertu czy wypadu z kumplami na ognisko w krzaki (no homo!)? No właśnie.

Wiele osób także śmieje się ze mnie, że piję piwo z pedalskiego kieliszka, szkła do wina czy snifterów do whisky. Polecałbym się najpierw zaznajomić z tematem, a później wyśmiewać. A co ja na to? Kompletnie się tym nie przejmuję. Dlatego też powstał ten tekst, nieświadomych trzeba przecież naprowadzić, co nie?

Niektóre style nie wymagają tego, aby korzystać z wymyślnych kieliszków czy tulipów, i zwykły shaker doskonale da sobie radę. Lager ze snifera? RIS z kufla? Grodziskie ze szkła trapistów? No owszem, z wszystkiego napijemy się tak samo, jednak kompletnie pogubimy się w stylu i aromatach mu towarzyszących. Możemy jedynie stracić na samym piwie, i nie wychwycić wszystkich niuansów. Dlatego powstał ten tekst. Omówię tutaj kilka najczęściej spotykanych szkieł, ale wspomnę także o tych najbardziej fikuśnych. You're welcome!

1. Kufel


Klasyka. Jednak wiele osób myli pojęcia. Czym się przede wszystkich charakteryzuje kufel? Ano tym, że ma rączkę. Jakbyście nie kombinowali, jeśli jest rączka, to musi to być określane mianem kufla.

Pijemy z niego najczęściej piwa trochę mniej absorbujące smakiem, czyli: lager, pilsner czy koźlak.

2. Szklanka

Tutaj zakres jest trochę większy, bo jest kilka rodzajów szklanek, charakterystycznych dla danego kraju:

a) brytyjski Nonic


Bardzo charakterystyczny kształt, który możecie spotkać w większości brytyjskopodobnych pubów. Widoczna dookoła szkła wypustka ma sprawić że piwo dobrze leży w ręce, kiedy drugą ręką bijesz innego anglika bo obraził Twoją ulubioną drużynę lub powiedział coś niemiłego o pochodzeniu Twojej mamy. Zazwyczaj o pojemności 1 pinty (568 ml)

b) amerykański shaker


Węższy przy podstawie, rozszerza się ku górze. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do barmańskich naczyń, w których szejkują drinki.

c) tumbler

prawie identyczny jak powyższy shaker, odróżnia go jedynie trochę masywniejsza podstawa. Shakery mają płytsze dno.

d) klasyczna szklanka do piwa, nie posiadająca własnej nazwy, najczęściej spotykana w pubach, często z naklejką lub wyszczerbieniem danego browaru lub lokalu3. Snifter


Bardzo podobny do tych w których spożywa się whisky, jeśli nie takie same. Także wspaniale gromadzi aromaty, ale w przeciwieństwie do tulipa, dedykowany jest do nieco mocniejszych piw takich jak porter, rusian imperial stout, czy barley wine. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pić z niego inne style, jednak jego reprezentatywny i wytrawny charakter, wskazuje mimo wszystko na spożywanie zeń bardziej szlachetnych i degustacyjnych piw.

4. Szklanka do piw pszenicznych.


Bardzo wąska przy podstawie, rozszerzająca się ku górze, aby wspomóc powstawanie piany, która to w tym stylu jest kluczowa.

5. Pokal.


Co odróżnia go od innych szkieł i kufli to fakt, że ma nóżkę. Powiecie pewnie, że snifer i tulip to także pokal. Owszem, tak jest. Jednak pokalem nazywamy każde inne szkło, które ma nóżkę, niezależnie od tego jaki ma kształt. Poniżej kilka różnych przykładów.

6. Goblet, kielich do piw belgisjkich.


Ponownie wyjaśnienie jest w zasadzie niepotrzebne. Pijemy z nich piwa klasztorne i trapistów, czyli wszelakie blonde, dubble, triple, quadruple, lambiki czy piwa kwaśne.

7. TeKu


Tutaj natomiast mamy przykład najbardziej hipsterskiego i wymyślnego szkła degustacyjnego. Nie dość, ze wygląda niepospolicie, to jest jednocześnie przykładem jak pięknie może wyglądać kieliszek, stworzony wyłącznie do piwa. Zaprojektowany przez Teo Musso z Birra Balladin oraz Lerenzo Dabove (Kusaka), nazwa pochodzi od ich pierwszych liter. Kształt ma maksymalnie skumulować aromaty, a rozwężenie na górze sprawiać wrażenie, że piana się wylewa.
Można pić praktycznie wszystko, aczkolwiek sączenie z niego eurolagera będzie wyglądało co najmniej śmiesznie. Szkło typowo degustacyjne, często wykorzystywane na konkursach piwnych i wystawach, obecnie jedno z najbardziej pożądanych i najładniejszych na rynku.

8. Szklanki do india pale ale i stoutów


Tutaj mamy przykład szklanek dość świeżych, bo wypuszczonych na rynek dopiero w tym roku. 
Pierwsza z nich stworzona we współpracy z dwoma czołowymi piwowarami USA, Samem Calgione z Dogfish Head, oraz Kenem Grossmanem ze Sierra Nevada, ma za zadanie maksymalnie skumulować intensywne chmielowe aromaty jakie spotykamy przy piwach typu ipa. Stworzony aby wydobyć jak najwięcej, a model wypuszczony na rynek był tylko jednym z wielu prototypów.
Szklanka do stoutów jest dosyć podobna do tej pierwszej, jednak przy produkcji brały udział browary Left Hand Brewing Company oraz Rogue Ales. Także i ta ma wyciągać jak najwięcej z bogatego stylu jakim jest stout.

8. Tulip


Celowo umieściłem go na końcu, bo nadaje się do picia praktycznie każdego stylu. A to tego każde piwo wygląda w nim dobrze. Więc jeśli szukasz najbardziej uniwersalnego szkła, już wiesz co nabyć. Jak sama nazwa wskazuje, ma kształt tulipu.

Należy jednak pamiętać o rzeczy najważniejszej: kiedy już zdecydujesz w którym szkle podasz piwo, pamiętaj, aby było ono czyste. Nic nie psuje bardziej efektu niż podanie wyśmienitego piwa w utłuszczonym czy usmolonym naczyniu. Przyklejanie się pęcherzyków powietrza do wewnętrznych ścianek także świadczą o niedokładnym jego umyciu. Aha, przed samy nalaniem (jeśli się da) nie zapomnij zwilżyć szklanki. Zmniejsza to napięcie powierzchniowe, co sprawia że piana będzie naturalna, a nie niepotrzebnie wymuszona.

Mam nadzieję, że natłok ilości szklanek i kieliszków do piw Cię nie przytłoczył. Jeśli się gubisz w stylu piwa, w przyszłości mogą powstać wpisy, opisujące konkretny styl. Najpierw tylko muszę zdecydować, które z nich są najbardziej tego warte. A może sami mi pomożecie? Jeśli masz jakieś propozycje- wal śmiało w komentarzach.
I jak się dowiedziałeś czegoś nowego, nie zapomnij stuknąć 'lubię to' ;)


Zdjęcia pobrałem ze stron:
www.winecountry.abcfws.com, www.otogastro.pl, www.rarnbs.co.uk, www.craftbeerware.com, www.redaktor24.pl, www.beergeeks.cl, www.craftbrewshop.com, www.sklep.technica.pl, www.truebeer.com, ecx.images-amazon.com, www.beeradvocate.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz